Echipament pentru Speranță – Ianuarie 2024

Nu este doar o investiție în echipamente, ci o investiție în viețile copiilor.

PROBLEMA: În România, există aproximativ 1,5 milioane de persoane cu dizabilități fizice, dintre care, 100.000 sunt copii care au nevoie de servicii de recuperare medicală. Costul mediu al unui tratament este de 1.000 de euro și 70% dintre copiii nu au acces la servicile de care au nevoie. Adică, 70,000 de copii se confruntă cu dureri groaznice, 70,000 de copii nu speră că se vor mai reface vreodată. Sunt copii care s-au născut cu un handicap asociat sau copii care au dobândit handicapul în urma unui accident sau a altor boli. Sunt copii pentru care pasul metaforic în îndeplinirea unui vis pică în umbră, în spatele pasului fizic de care au nevoie mai mare.

SOLUȚIA: Dotarea cu echipamente moderne și performante a sălii de kinetoterapie a Sanatoriului Balneoclimateric de Copii din Bușteni, pentru a îmbunătăți serviciile de recuperare medicală oferite copiilor cu dizabilități locomotorii.

Sala de Kinetoterapie are nevoie de următoarele:

• Bicicleta staționară magnetică Zipro Easy
  • APARAT MULTIFUNCTINAL FITNESS DHS 1001
  • Suport depozitare saltele
  • Suport bastoane gimnastica
  • Suport depozitare mingi medicinale/ fitness
  • Aparat de depozitare gantere
  • Raft metalic
  • Birou medic
  • Dulap

IMPACTUL PRECONIZAT: În următorii 10 ani, 8.000 de copii vor beneficia de noile echipamente, potrivit estimărilor. Acest număr poate crește dacă sanatoriul va fi echipat corespunzător.

TU NE POȚI AJUTA: Luna aceasta strângem bani pentru copiii de 0-18 ani care luptă să se recupereze din punct de vedere fizic. Orice donație este binevenită și un ajutor de neprețuit pentru tratamentul, pentru alinarea durerilor, pentru încrederea pe care o putem da acestor copii. Înregistrează contribuția ta, apăsând butonul de mai jos.

Asociația pastel crede în puterea faptelor bune făcute cu recurență, lună de lună. Dacă misiunea noastră ți se potrivește și vrei să-ți lași amprenta asupra lumii, sprijină-ne cu o donație în contul acestui proiect și răspândește vestea către prietenii și colegii tăi. Hai să nu lăsăm nicio lună să treacă fără o faptă bună!