Mare de Bine 2.0 – Iunie 2024

„MARE de bine”, proiectul Asociației pastel din luna iunie 2024, a fost despre multe momente de prima dată pentru cei 21 de copii din județul Bacău: primul mers pe nisip, primul val, prima încercare de înot, prima scufundare și primele scoici găsite pe plajă, luate acasă ca amintire, prima dată la mare.

PROBLEMA: Conform unui studiu realizat de UNICEF România în 2022, aproximativ 60% dintre copiii din România care provin din medii defavorizate nu au ajuns niciodată la mare. Acest lucru reprezintă aproximativ 2 milioane de copii. Lipsa accesului la mare le limitează copiilor oportunitățile de dezvoltare și le reduce gradul de conștientizare a mediului.

SOLUȚIA: Să ducem și în anul 2024, pentru prima dată la mare, cel puțin 15 copii din medii defavorizate, care nu au avut ocazia să se bucure de valurile mării și de nisipul umed. Mai mult decât atât, ne vom asigura că în cele 3 zile acolo vor participa la cât mai multe activității distractive și educative pentru ei. Proiectul le oferă copiilor posibilitatea de a descoperi lumea, de a experimenta activități noi și de a învăța lucruri despre ei înșiși.

PARTENER: Avem sufletul plin de recunoștință și pentru tot ce-am reușit să le oferim, îi mulțumim din suflet partenerului nostru Profi România. Această excursie nu a fost doar o vacanță pentru ei. A fost o șansă de a descoperi o lume nouă, de a-și lărgi orizonturile și de a visa la un viitor mai bun. Așa cum fiecare copil merită!

Ce am făcut prin intermediul partenerilor, donatorilor / influencerilor din Social Media / canalelor pe care am promovat acest proiect:

• În perioada 31-2 iunie, 21 de copii din medii defavorizate și cu rezultate foarte bune la învățătură au văzut pentru prima dată în viața lor marea.
  • Am petrecut împreună 3 zile și pentru că ne-am dorit să fie cu adevărat memorabile, am organizat pentru ei și o plimbare cu telegondola, un show la delfinariu, o acțiune de igienizare pe plajă și o călătorie cu vaporașul pe mare.
  • Le-am oferit kit-uri în dar, pentru o experiență completă. Kit-urile au conținut prosop, colac, sticlă de apă reutilizabilă, cremă solară și diverse jucării pentru plajă.
  • Proiectul „MARE de bine” a fost acoperit de o serie de medii: da la expunere TV și vizibilitate online, la reportaje și zeci de preluări ale comunicatului de presă.

Am dus la mare 21 de copii, iar ei ne-au adus aminte ce înseamnă să te bucuri cu adevărat de o primă dată:

• ”Aceasta a fost cea mai mare experiență pe care am avut-o vreodată”
  • ”Mie mi-a plăcut totul. Totul a fost ceva ca de vis.”,
  • ”Petru că activitățile au fost deosebite, timpul a părut foarte scurt.”
  • ”Această excursie mi-a îndeplinit o dorință ce nu credeam că se va îndeplini.”
  • ”Ce putea fi mai frumos?”
  • ”Cele 3 zile de rai s-au încheiat”

Asociația pastel crede în puterea faptelor bune făcute cu recurență, lună de lună. Dacă misiunea noastră ți se potrivește și vrei să-ți lași amprenta asupra lumii, sprijină-ne cu o donație în contul acestui proiect și răspândește vestea către prietenii și colegii tăi. Hai să nu lăsăm nicio lună să treacă fără o faptă bună!